Purrs Tarantula Spider Refill – Passar till Purrs, Frenzy & DaBird vipp-leksaker för katter
Varning … detta tillbehör är riktigt läskigt – och din lurviga vän kommer ÄLSKA det!!!
Ett annat fantastiskt handgjort tillbehör.
Tarantellaspindeln smyger och kryper när du drar den över golvet med hjälp av vipporna. Låt den gömma sig i kartonger eller under möbler så att din katt kan smyga och hoppa på den.
Med de interaktiva vipporna kan du väcka leksaken till liv så att bytet i snörets ände kan slingra, krypa, flyga eller rusa runt i rummet eller ute i trädgården. Din katts snabbhet och smidighet kommer att överraska dig när den jagar sitt byte!
Tillverkad av chenilletyg av ull-/garn från klippta får, där chenillegarnet framställs genom att korta garnbitar, kallade ”lugg”, placeras mellan två kärngarner och tvinnas samman. Benen är gjorda av naturliga fasanfjäderstammar.
Perfekt ”insektstorlek”: cirka 6 cm lång x 2 cm hög i kroppen, plus i genomsnitt 5 cm långa ben av riktiga fjäderstammar.
Tarantellaspindeln är tillverkad med garn fäst på ett plaströr som löper genom mitten (inga vassa metallstänger!). Fästet till vipp-leksaken består av en stark flätad snörkrok som sitter säkert fast inuti röret.
Observera: Spindelns ben är gjorda av naturliga fjäderstammar, vilket gör dem ömtåliga och främst avsedda som dekoration. De kan gå av. Själva kroppen är däremot solid och mycket hållbar och tål hårda tag!
Färg: Svart